Czy istnieje dieta zmniejszająca trądzik? 0

Pytacie podczas konsultacji, czy istnieje #dieta zmniejszająca #trądzik?

 

Już nawet 8-12 tygodni diety z niskim ładunkiem glikemicznym powoduje, że trądzik zmniejsza się!

 

Jak dieta wpływa na skórę?

 

Poniżej przedstawię zależność, przeczytajcie, a wszystko będzie jasne. To tylko cząstka wiedzy, ale pozwala realnie zadbać o skórę.

 

Generalnie, na skórę ma wpływ to, co jemy i jak jemy. Czy konsumujemy w sposób spokojny, skupiamy się na jedzeniu To wszystko ma wpływ na skórę, na nasze procesy metaboliczne, regeneracyjne. (dowodzą tego setki #badań #naukowych)
 

Postaraj się by Twoja dieta była przede wszystkim nisko przetworzona i przeciwzapalna.

 

Podstawą są produkty nisko przetworzone takie jak warzywa, owoce, (sałatki, surówki), orzechy, kasze pełnoziarniste, ryż pełnoziarnisty, oliwa z oliwek, awokado, olej lniany, wiesiołka. Jeśli chodzi o białko w diecie, poleca się źródła roślinne, takie jak nasiona roślin strączkowych. Także jaja. A mięso? Jak najmniej. Odkładamy na bok czerwone, a resztę raczej dusimy, gotujemy niż smażymy. Parówki, kabanosy to produkty przetworzone, przyczyniają się do tworzenia stanu zapalnego, zaburzają mikrobiom i też mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu naszej skóry.
 

Czy cukier, słodycze zaostrzają trądzik?

 

Badania wykazują wysoką zależność pomiędzy żywnością z wysokim indeksem glikemicznym a stanem naszej skóry. Zwróćcie uwagę na płatki, często zalewacie je mlekiem, bodajeście banana i dżemu. To śniadanie ma barwo wysoki indeks glikemiczny. Podnosimy wtedy bardzo poziom glukozy, co za tym idzie, insuliny, czyli takiego hormonu, który ma za zadanie wprowadzać nam energię do komórek (i przy okazji obniżać cukier). Podnosi się czynnik #IGF1 (#insulinopodobny czynnik wzrostu), którego nadmiar powoduje nadmiar sebum, łojotok. To, między innymi przyczynia się do powstawania trądziku. By to zmienić należy użyć płatków owsianych górskich (zawierają mega dużo błonnika i witamin), można dodać świeżych owoców o niskim ig (o nich dalej w tekście)
Już nawet 8-12 tygodni diety z niskim ładunkiem glikemicznym powoduje, że trądzik zmniejszał się!
Dieta jest filarem walki z trądzikiem
Także cukier w nadmiarze przyczynia się do zaostrzenia zmian zapalnych.
 

A co z nabiałem?

 

Też ma mocny wpływ na insulinę i IGF1. Nawet białko serwatkowe (wszystkie koktajle i odzywki sportowe bazujące na tym składniku). Tutaj najlepiej wypadają sery, spora część osób nie odczuje pogorszenia cery po ich spożyciu.
Jeśli już bardzo lubimy nabiał, możemy spróbować zbilansować IGF1 w posiłku robiąc koktajl. Chcąc spożywać mleko, kupujmy już to tłuste, a nie odtłuszczone i najlepiej łączmy je z owocami niskocurowymi, czyli leśnymi (np. borówki, maliny, jagody), dokładajmy awokado, oleje z czarnuszki, lniany (gla). I taki koktajl ma niższy indeks glikemiczny a stanowi pełnowartościowy posiłek.
Ostre przyprawy
Nie ma badań potwierdzających ich wpływ na trądzik różowaty. Natomiast kapsaicyna (chili) ma wpływ na naczynia krwionośne, rozszerza je. Może nasilać zmiany naczyniowe.
 

Mikrobiota, jelita...

 

Jelita to mózg organizmu. Istnieje wiele badań potwierdzających zależność jelito-skóra. Jelita-trądzik. Jesteśmy krajem wysokorozwiniętym i nasz styl życia pozostawia wiele do życzenia. Coraz mnie śpimy, mamy zaburzony rytm około dobowy, coraz mniej odpoczywamy, mamy mniej relacji człowiek-człowiek, mniej sportu i ruchu. To wszystko powoduje, że mamy produkowane w organizmie coraz mniej hormonów takich jak #oksytocyna (hormon bliskości), #serotonina (hormon szczęścia), #melatonina (hormon snu). Te hormony są nam potrzebne, byśmy się dobrze czuli i optymalnie funkcjonowali. Coraz więcej zaś nasz organizm produkuje hormonu stresu, kortyzolu i prolaktyny i innych. A te mają wpływ na hormony płciowe. I w konsekwencji prowadzi to do deregulacji hormonalnych i zaburzenia mikrobioty jelitowej (dysbioza). Co prowadzi do ciągłych stanów zapalnych, złego metabolizowania estrogenu. I to wszystko prowadzi często do trądziku, również #hashimoto i innych chorób.
 
Co rozstraja nasze jelita:
- zbyt późno chodzenie spać, max godz. 23
- zaburzony rytm dobowy
- jedzenie na noc lub w nocy
- jedzenie za dużo
- brak spacerów
- dieta prozapalna, przetworzona
I ostatnia ważna sprawa - nie wprowadzaj zmian wszystkich na raz. Powolutku.
 
Daj znać w komentarzu, w jaki sposób podchodzisz do diety, jedzenia, czy to ma wpływ na Twoją skórę?
 

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
Bestsellery
Produkty najchętniej wybierane, doceniane - spróbuj, nie bez powodu są bestsellerami
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl