Kwas azelainowy (AzA) jest substancją szeroko stosowaną we współczesnej dermatologii i kosmetologii, zarówno w monoterapii, jak i w terapiach łączonych, do stosowania codziennego i w zabiegach.
Tak różnorodne jego wskazania wynikają przede wszystkim z własności i działania związku. Najczęściej wykorzystuje się go w leczeniu trądziku zwykłego, trądziku różowatego oraz przebarwień o różnej etiologii. W terapii trądziku zwykłego jest stosowany zazwyczaj jako leczenie uzupełniające antybiotykoterapię zewnętrzną i ogólną. Wykazuje działanie keratolityczne i bakteriostatyczne wobec bakterii zarówno Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych, bez efektu wykształcania się oporności.
U pacjentów z trądzikiem różowatym stosowany jest ze względu na działanie przeciwzapalne oraz ograniczające kolonizację skóry przez drobnoustroje. Dzięki hamującemu wpływowi kwasu azelainowego na proces melanogenezy, w wyniku jego działania na szlak oddechowy komórki, znajduje on również zastosowanie w leczeniu przebarwień, zwłaszcza posłonecznych.
W praktyce dermatologicznej stosowany jest najczęściej w postaci żelu lub kremu o stężeniu 15-20%, w dermatologii estetycznej w stężeniach znacznie wyższych, np. w zabiegach eksfoliacji chemicznej, w pielęgnacji codziennej zaś polecane są produkty o stężeniu 5%. Preparaty z kwasem azelainowym są bezpieczne w stosowaniu, a także dobrze
tolerowane przez pacjentów.
NA CZYM POLEGA EKSFOLIACJA KWASAMI?
Eksfoliacja kwasami polega na nałożeniu na skórę indywidualnie dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Najczęściej stosuje się kwasy owocowe AHA, które występują naturalnie. Substancje te wnikają w głąb skóry i prowokują przebudowę elastyny i kolagenu. Dzięki temu seria zabiegów z kwasami odnawia naskórek i skórę, a także likwiduje oznaki starzenia takie jak przebarwienia, drobne zmarszczki, blizny, zaskórniki, wypryski, widoczne pory i inne niedoskonałości.Głębokie złuszczanie warstwy rogowej naskórka stymuluje odbudowy komórek skóry właściwej, dzięki temu łatwiej się je nawilża i odżywia.
DLA KOGO JEST EKSFOLIACJA KWASAMI?Dla każdego kto boryka się z problemami takimi jak:
- Zmiany barwnikowe: piegi, ostuda, przebarwienia pozapalne, plamy soczewicowate
- Uszkodzenia słoneczne: rogowacenie naskórka
- Starzenie się skóry: zmarszczki, utrata jędrności
- Blizny, rozstępy
- Trądzik zaskórnikowy, grudkowo- krostkowy
- Zaburzenia rogowacenia: suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe
PRZECIWWSKAZANIA
- Zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze
- Trądzik z aktywnym stanem zapalnym (krostkowy, ropowiczy)
- Nowotwory
- Przeczosy, nadżerki (uszkodzenia ciągłości naskórka)
- Nowotwory skóry i znamiona
- Naczyniaki jamiste
- Ekspozycja na słońce
- Alergie skórne
- Aktywna opryszczka
- Skłonność do powstawania blizn przerostowych
- Stan po zabiegu chirurgicznym w miejscu zabiegu (do 2 miesięcy)
- Ciąża, karmienie piersią
- Liczne znamiona melanocytowe, liczne teleangiektazje
- Choroby autoimmunologiczne (np . SM, łuszczyca, bielactwo)
- Skóra uszkodzona, podrażniona
- Ciężkie postacie trądziku, wymagające leczenia farmakologicznego
- Doustna terapia retinoidami, pochodnymi wit. A (min. 6 miesięcy przerwy)
PRZED ZABIEGIEMNa ok. tydzień przed eksfoliacją kwasami nie należy stosować depilacji, elektrolizy, woskowania, dermabrazji, innych peelingów i preparatów drażniących skórę. Mężczyźni nie powinni golić się w dniu zabiegu. Osoby ze skłonnością do opryszczki powinny przez kilka dni przed planowanym zabiegiem (także po nim) zażywać odpowiedni lek przeciwwirusowy.
PO ZABIEGU
- Zakaz opalania się przez 4 tygodnie
- Zalecane stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50 + reaplikacja
- Zakaz stosowania kremów z AHA przez 14 dni
- W celu utrzymania i wzmocnienia efektu zabiegu można stosować kremy z wit. C
- W przypadku złuszczającego się naskórka – bezwzględny zakaz zdrapywania złuszczonej tkanki
- Wskazane intensywne nawilżanie skóry
- Bezpośrednio po peelingu polecane jest wykonanie zabiegów kosmetycznych poleconych przez specjalistę kosmetologa (skóra jest przygotowana do lepszego wchłaniania ampułek, serum, koktajli)