
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach oraz kodach rabatowych

Cena
-
od
do
Nowość
Promocja

Co to jest ostuda?
Ostuda (melasma, chloasma) to nabyte przebarwienie skóry związane ze wzmożonym wytwarzaniem melaniny powstające w miejscach eksponowanych na słońce.
Jak często występuje ostuda?
Ostuda (melasma) najczęściej dotyczy kobiet w okresie rozrodczym, a w około 10% spotykana jest u mężczyzn. Do głównych czynników rozwoju ostudy należy zaliczyć hormony żeńskie, światło słoneczne i skłonności genetyczne. Występowanie zmian w ciąży, u kobiet stosujących doustną antykoncepcje lub chorych z guzami jajnika, potwierdzają rolę hormonów w tej jednostce dermatologicznej. Niektóre składniki kosmetyków, takie jak salicylany czy cytryniany, mogą indukować powstanie ostudy.
Ostudę należy różnicować z innym rodzajem hiperpigmentacji skóry, który może powstać w wyniku przewlekłych reakcji fototoksycznych związanych z kosmetykami. U mężczyzn podobne zmiany (głównie na szyi) związane są z reakcjami fototoksycznymi z preparatami stosowanymi po goleniu. Należy również pamiętać o reakcjach nadwrażliwości na światło słoneczne u chorych przyjmujących niektóre leki (np. fenytoinę czy chloropromazynę).
Jakie są objawy ostudy?
Ostuda ma charakter brązowych plam zlokalizowanych w typowych miejscach: czoło, policzki, skronie, warga górna, niekiedy szyja. Często symetrycznie.
Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowań na ostudę?
Kluczowym elementem profilaktyki ostudy jest stosowanie kremów o wysokim stopniu ochrony (SPF50+). Powinny to być preparaty kupowane w aptekach. W przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną szczególną uwagę należy zwrócić na stosowaną fotoprotekcję.